Sildid:

Kas koprad kuulevad?

Sellel postitusel on 5 vastust
Kraaviäärne tee on viimane koht, kus kevadpäike pole suutnud lund ja jääd ära sulatada. Iga samm sellel pinnasel krigiseb nagu roostes aiavärav ja sisetunne ütleb, et nii suure lärmi keskel puudub koprajahil igasugune mõte. Aga kas puudub? 
Alates märtsi algusest olen kõik vabad õhtud veetnud kraavikallastel, kus on näha kobraste tegutsemisjälgi. Isikliku kogemuse põhjal on kraavides elavad koprad kevadel oluliselt ettevaatlikumad kui suurematel jõgedel ja tulevad välja alles pimedas. Loomulikult on olemas julgeid erandeid ja kinnituseks olen isegi kaks kobrast küttinud õhtusel valgel ajal. Jahiks on kaks võimalust - istuda vaikselt ühe koha peal ja oodata kuni loom mööda ujub või hiilida vaikselt mööda kraaviserva ja loota, et näed teda enne, kui tema sinu tulekut tajub. Esimene tundub tulemuslikum aga igavam, teine põnevam ja võrdsem. Nüüd aga seisan ma tee peal, kus vaikselt liikuda ei ole võimalik ja mõtlen, et kas koprad tajuvad ainult vibratsiooni ja tunnevad lõhna või ka kuulevad?  
Päike selle tee peale ei paista ja jää on visa taanduma. Foto on tehtud 25. märtsil, nädal varem oli see tee täielikult jääga kaetud.
Kolme kevade jooksul olen kõik vabad õhtud, mida on nädalas vähemalt kolm-neli, veetnud kraavide ääres kobraste eluga tutvumas. Kalastades olen korduvalt kobrastele peale jooksnud ja neid vette ehmatanud, sügisel ujuvad kutsikad vahel vett lobistades julgelt ümber inimese ja rikuvad forellipüüki ning kord olen üht vee all ujunud ettevaatamatut looma isegi kahemeetrise spinningu otsaga torganud aga need kohtumised ei anna jahipidamiseks mingisuguseid teadmisi. Kraavikallastel veedetud tunnid loovad neist kalasabaga loomadest hoopis teistsuguse pildi. 

Vahel võib kraavis näha ainult imepeenikest mullirida, mille seos kopraga selgub alles siis, kui loom vee all pöörde teeb ja väikese veekeerise tekitab. Vahel on mullirida aga nii tugev nagu hingaks võistlusujuja vee all sügavalt välja. Vahel ujutakse uljalt mööda veepinda ja vahel harva tõstetakse ka saba kuivale maale. Koprad ei näe eriti hästi ja kui kraavikaldal liikumalt istuda võib loom inimesest vaid mõne meetri kaugusel rahulikult vees kohapeal seista või mööda ujuda. Piisab aga vaid väikesest liigutusest, kui nad korraliku sabalaksuga teada annavad, et oled avastatud. Tegutsevate kobraste jälgimine on põnev ja enamjaolt jääb nendes olukordades ka näpp sirgeks. Kui tuul on õigest suunast, ei pane kraavikaldal konutavat jahimeest tähele ka teised loomad. Nii olen sattunud kõrvuti kraavivett jooma tulnud rebase, kiirel sammul kuhugi rutanud kähriku ja metsast rahulikul sammul välja astunud metskitsekarjaga. Kõik see on toimunud minust 5-10 meetri kaugusel.    

Väga hästi tajuvad koprad vibratsiooni. Üks kraav, mille kaldal mulle meeldib istuda on tee ääres, kus on kevadel palju jalutajaid. Kui üsna julgelt tegutsev kobras korraga kiiresti urgu suundub võib olla 100% kindel, et mõni jalutaja hakkab lähedale jõudma. Kümmekond minutit peale inimese või koera möödumist tuleb ta aga uuesti välja ja jätkab rahulikult oma kopratoimetusi.  
Sellel kopral pidid küll hambad valutama hakkama.
Ma ei tea, kui suurel alal koprad tegutsevad, kuid mulle tunduvad nad üsna territoriaalsed. Kui kilomeetri pikkuses kraavis on 4-5 looma, siis seal, kus näed kobrast korra, on ta üldjuhul ka järgmisel õhtul. Märtsi alguses jalutasin pimedas ühele loomale liiga julgelt peale ja sabalaks andis teada, et olen avastatud. Mõni päev hiljem seadsin end samas kohas sisse. Vahetult enne pimeduse saabumist kuulsin, kuidas minust vähem kui 10 meetri kaugusel keegi vette mulksatas ja mõni minut hiljem hakkas pilliroost kostuma agressiivset närimist. Looma tihedas leherägastikus näha ei olnud, kuid oli ilmselge, et kohe hakkab midagi juhtuma. Tõusin ettevaatlikult püsti, sest hiljem poleks ma söendanud end enam liigutada. Mõne minuti pärast ujus üsna suur kobras vaikselt minu suunas, kuid peatus järsku ja kahtlustavalt. Meie vahemaa oli maksimaalselt 7-8 meetrit, tuult oli üsna vähe ja minu lõhn võis vabalt kraavi peal veidi levida. See on hetk, kui süda jätab lööke vahele ja pinge on nii tugev, et sellega võiks puid lõhkuda. Sekundi murdosa jooksul tuli otsustada, kas lasta või mitte. Peast jõudis läbi käia, et vesi kraavis on madal ja vajadusel saab loomale vette järgi minna, kongits on kaasas ja suitskobras maitseb tegelikult päris hästi. 

Pildil tundub väike loom, tegelik kaal oli 25kg.
Nädal aega hiljem on kõik teistmoodi. Paat libiseb suurel jõel vaikselt allavoolu, vahepeal tuleb ainult aerudega suunda korrigeerida. Juba tund-poolteist enne hämardumist käib jões vilgas kopraelu ja tundub, et need loomad ei pelga isegi vanakuradi vanaema. Paarikilomeetrisel lõigul tuvastasin vähemalt viis erinevat kobrast, kes julgelt ringi ujuvad ja kalda all okste kallal ragistavad. Üks neist tunneb end nii julgelt, et laseb küti lähemale kui üks arukas ja ettevaatlik loom laskma peaks.  
Suitsutatud koprakutsika liha on väga maitsev.
Nüüd tagasi alguse juurde. Lumistel teedel peetud esimesed jahid tulemust ei andnud, võimalik, et loomad ei olnud nii vara liikvel, võimalik, et nad kuulsid liikumist ja istusid urus vaikselt nagu sead rukkis. Jahimehe käsiraamatus ei ole kobraste kuulmise kohta kirjas sõnagi. Internetiavarustes väidetakse, et koprad kuulevad hästi aga ma ei tea, kui palju seda saab uskuda. Niisiis, kas koprad kuulevad? Kogemused võib julgelt kommentaaridesse kirjutada. 
Eelmine
Merehooaja avamine - siiapüük
Järgmine
Ärge minu käest siiga küsige

5 vastust

Kopral on oma pisikeste kõrvade kohta väga hea kõrva kuulmine. Kui kobras on haistnud või tundnud oma lähedal ohtu, siis üldjuhul kas ta ujub veeall minema või jääb maa sees olevatesse aukudesse veepiiri äärde sööma.
Kuna kopra silmad on suhteliselt pisikesed on nägemine tema kõige kehvem külg, sellest tingituna eelistab valgel ajal süüa nendes kalda äärsetes urgudes. Oma kogemusest kevadel kui jõed on üle kallaste, siis jätkub vett igale poole olen läinud kahlamis pükstega jalutama metsa alla kus vett palju. Lihtsalt jalutad ja tekitad vees laineid tuleb uudisimulik kobras päris lähedale ja uurib siis mis loom teda häirima on tulnud.
Raivole koprajahil kivi kotti.
Marko, 28. märts 2017
ootan huviga tagasisidet :P Kalev, 28. märts 2017
Kiviviskamise ma lähen proovin küll järgi. Raimo, 28. märts 2017
Koprajaht on üks põnevamaid jahte üldse. Olen kõik oma koprad küttinud ala 5 meetri pealt. Kobrast on lihtne suunata sinna kuhu sinul vaja on. Jahile minnes pane taskud kive täis ja jaht võib alata. Lähen kohale alati kell 7 õhtul, kobraste järgi võib kella õigeks panna, esimesed liikumised hakkavad ala poole kaheksa paiku. Vagusi istudes ja kobrast märgates heida üks kivi vette, just sellesse kohta kus sa tahad kobrast näha. Kobras tuleb kohe uurima, kes tema teritooriumil toimetab ja annab võimalust ennast kenasti pildistada ja filmida, tühja kõhu korral ka jahtida. väga oluline on teha kõik enda liigutused aegluubis siis on kõik võimalik. Kivi kotti :) Kalev, 28. märts 2017
Isiklik kogemus ütleb et kuulevad hästi ja tajubad ka liigutusi läbi maa. Näide kui lähed jalgsi kopra pesale passima tuleb vähemalt tund liikumatult olla et tegevus tekiks. Kuulmise osas juhtus nii et kui kätt jäätunud riidele toetasin et lasta käis krõps ja sellest piisas et 50 m kaugusel ujuv kobras sujuvat saltot näitaks ja urgu kaoks... Heino, 28. märts 2017

Lisa kommentaar

Email again: