Ära sa vasakule pane

Pärnusse jõuan kell 10 hommikul, mis on ilmselgelt liiga hilja, sest kalale minnakse ikka hommikul. Mitte, et kala sellest midagi teaks ja hommikul suu lahti kalamehe lanti ootaks. Eemal jääl paistavad juba sadade kalameeste seljad ja seda on kaldalt valus vaadata, ilmselt kõikidel käed juba käivad. Sätin end tõukekelguga minekule ja kõrvalt tuleb jääle veel teinegi hilineja. Käisid eile ka siin? Ei. Ära sa siis vasakule pane, ma olin eile seal, kala võttis ainult kell 11-13. Paremal oli paremini saadud! 
Veel eile oli siin jää! Pilt on tehtud mõned aastad tagasi Pärnu lahel.
Ma ei ole tegelikult väga sotsiaalne tüüp, juba ammu ei otsi ma uusi (kalastus)sõpru ja võõrastega räägin siis kui vaja. Kõnealune härrasmees tundub aga sümpaatne, jätkame paarisrakendina ja liigume koos edasi. Hoiame siis natuke paremale! Laevatee poole. Järgmise nelja kilomeetri jooksul saan keskealiselt härrasmehelt teada, et ta omab mootorpaati, püüab tavaliselt haugi, ahvenat ja koha ning, et jää peal hakkas ta käima alles sellel aastal, sest kass tahab ka talvel maiustada. Mul hakkab enda vähese sotsiaalsuse pärast isegi pisut piinlik, sest kalameeste hulgas on igati lahedaid inimesi. Teletöötaja ja endise ajakirjanikuna võiks ju silmad-kõrvad kogu aeg lahti hoida ja kuulata, millest inimesed räägivad. Ise pean selgitama, et meriforelli püük käib peamiselt põhjarannikul ja tegelikult ei ole see mingi raketiteadus. Härrasmees piidleb mind selle jutu peale altkulmu, ilmselgelt ta ei usu mind. Neljandal kilomeetril püüab suurem punt ja paarimees keerab oma kelgunina nende poole, lubab proovida ja kui kala ei võta, siis mulle järgi liikuda. Soovin talle edu. 
Ise panin veel kaks kilomeetrit edasi, kuskil ei paistnud keegi kala saavat. Tegelikult algasid juba eelmisel päeval jutud, et kala jättis võtmise järgi. Kohalikus Pärnu keeles tähendab see, et mehed, kes olid iga päev 25-30 kg kala saanud, said korraga ainult 10 kg.
Mehed, kalad ja laevaliiklus Pärnu lahel.
Lisaks arvatakse, et kala tunneb ette lähenevat külma ja nädala alguseks lubati 15 miinuskraadiga külmalainet. Olukord polnud just väga lootusrikas ja mõtlesin juba suvalistes kohtades proovima hakata, kui nägin 500m kaugusel väiksemat punti, kus kõik istusid, keegi ei liikunud. Selge, seal kala võtab!
2016-2017 talve rekord, kaasa tuli 18,4kg kala
Esimese augu tegin pundist 200 meetri kaugusele, vaikus. Teine auk läks 50 meetri kaugusele ja nii kui lant põhja kukkus, rabas ahven muškat. Pärnu kohta oli kala isegi ilus, alamõõdulist eriti sisse ei visanud. Kui auk töö lõpetas, oli ca 8-9 kg kala kotis. Tegelikult oleks sellest ju piisanud, aga kus see kalamees ikka võtva kala pealt ära läheb. Augult püsti tõustes selgus, et väikesest, mõnekümne mehelisest pundist oli vahepeal saanud vähemalt sajapealine kamp ja kõik paistsid vähem või rohkem kala saavat. Kiiresti uus auk sisse, mõni kala ja vaikus, samamoodi veel mõned korrad. Selge, olen liiga pundis sees, kala on siin juba laiali löödud. Liikusin pundist uuesti veidi kaugemale ja teise augu lugu kordus. Kahest august tuli kokku 18,4kg mõõdukala. 
Aitäh sulle keskealine härrasmees, kes sa tuletasid mulle meelde, et tegelikult ei ole olemas midagi tähtsamat lihtsast inimlikust suhtlemisest ja sundisid mindki rääkima.
Ära sa ise ka vasakule pane!
2016-2017 talve rekord, kaasa tuli 18,4kg kala
 
Eelmine
kõik ei ole veel kadunud
Järgmine
Kavala emise kari kukkus sisse

Lisa kommentaar

Email again: