Kõige ägedam mutilõks

Mõned aastad tagasi juhtisin saatesarja "Suvel võib" ja tegime episoodi mullamuttidega võitlemisest. Oli päris naljakas, proovisime isegi vana bemmi summutist heitgaasi maa alla lasta ja Ain Allas ootas labidas käes, kunas mutt Kati Murutari aias nina maa seest välja pistab. Peale seda saadet tuli minu juurde mees, kes ütles, et kõige parema mooduse jätsite te näitamata ja seletas kuidas peab mutte püüdma - võtad augud lahti, igaühte natuke bensiini sisse ja siis tuli otsa. Pilt pidavat olema nagu sõjafilmi lahinguväljal. Jälgima peab ainult seda, et mõni käik ei läheks naabrivanamuti kasvuhoonesse, siis pidavat suuremat sorti pahandus tulema.
Juba mõnda aega on Jahipaunas müügil olnud paukpadrunil töötav mutilõks. See on ka nagu selline (jahi)mehelikum mutipüügiriistapuu, mis teeb pauku ja puha. Mulle anti seda proovida ja lühike videokokkuvõte mutijahist on siin.
Kasutasin Saksamaal toodetud paukpadrunil töötavat mutilõksu Kieferle W2 ja kahte erinevat tüüpi 9mm paukpadruneid. Kasutusjuhend tasub hoolikalt läbi lugeda, sest tegemist on ikkagi paukpadruniga, mida tuleb käsitleda ettevaatlikult, isegi mõtlesin iga liigutuse eel, kas kõik on ikka ohutu ja veendusin, et kasutan lõksu kaitseriivistatult. Kollase kaanega karbis on lõksu tootjafirma Kieferle ilmastikukindlal padrunid, nende ots on kaetud vahaga ja väidetavalt võib neid maa sees hoida ükskõik kui kaua. Müüjate sõnul pidi selle padruni lõhkelaeng olema ka tugevam. Waltheri padrunid olid tavalised, neid ei soovitata rohkem kui mõni päev maa sees hoida, siis teeb niiskus juba oma töö. Tänaseks võin öelda, et järgmine kord olid mul lõksud maa sees viis päeva ja ka selle aja jooksul ei juhtunud kummagi padruniga midagi, küll aga tabasin ka järgmise muti. Vahepealsel ajal ühtegi mullahunnikut kuskile juurde ei tekkinud, ilmselt olid mutid külma ilmaga vähemliikuvad. 
Lõksu ohutu käsitlemine on tegelikult lihtne, igaüks saab sellega hakkama. Lõksud tuleb paigaldada muti käiku, kõige lihtsam tundus lahti võtta üks mutimullahunnik ja käigud puhastada. Selleks võib kasutada mõnd väiksemat peenrakühvlit, aga mina sain hakkama kätega. Kasutasin korraga kahte lõksu, sest kunagi ei tea, kummalt poolt mutt tuleb. Põhimõtteliselt võib kasutada ka ühte lõksu ja spetsiaalse rakise abil saab lõksu ka ülevalt alla suunata aga kaks lõksu tundus kõige lihtsam ja tõhusam. Mutikäikudesse paigaldatud lõksude vahelise tühimiku katsin kergelt mullaga ja augu peale panin ämbri, et koduloomad seda uurima ei läheks ning valgus ja lõhnad maa alla ei pääseks.
Hommikul oli kohe näha, et üks lõksudest on lahti ja paukpadrun on lasu ära teinud. Mutt lükkab mullahunnikut enda ees ja vastu päästikut läheb muld, mitte mutt ning valmistusin juba suuremaks käigu lahtikaevamiseks, et "kurjategija" kätte saada, aga tegelikult oli mutt vaid paarikümne sentimeetri kaugusel lõksust. Üks mullamutt on nüüd seal, kus on koduaias müttava muti koht.
Videost on kõik paremini näha, aga W2 on kõige ägedam mutipüügiriistapuu mida ma elus näinud olen ja see toimib reaalselt. Paned lõksu maa sisse ja hommikuks on mutt maas.
Kui keegi tahab vaadata video pikemat versiooni, kus lõksu tööpõhimõte ja paigaldamine on põhjalikumalt lahti seletatud, siis link on siin: https://youtu.be/l8w6xhCyBpc.   
Eelmine
Minust on saamas maakas
Järgmine
Vormsi haugichill

Lisa kommentaar

Email again: