Sildid:

Nülgimine ja soolikate laskmine = väärindamine?

Sellel postitusel on 4 vastust
Räägiks asjadest nii nagu nad on tegelikult!? Jahilt tulles ei ole ma veel kuulnud, et keegi räägiks midagi "väärindamisest", päriselus tuleb ikka loom nülgida ja soolikad välja lasta, siis saab liha pannile ja naha parkimisse saata. Avalikus keelekasutuses kohtab aga üha tihedamini sõnavärdi "jahisaagi väärindamine". 
Kaks meest jahisaaki "väärindamas".
Postitusele on lisatud video kopra nülgimisest, nõrede, soolikate ja siseelundite eemaldamisest.
Õigekeelsussõnaraamat ütleb, et väärindamine tähendab väärtust suurendama. No tõepoolest, otseselt ei olegi ju vale, sest nahastatud ja puhastatud uluk on kindlasti väärtuslikum kui metsa jäetud korjus. Kas inimene, kes kuuleb kuskilt jahisaagi väärindamisest ja vaatab ÕS-i, saab aru, mida tegelikult tehti? Ilmselgelt mitte! 
Eesti Keele Instituudi keelenõuande telefonile vastanud spetsialist on samuti arvamusel, et "nülgimise ja soolikate laskmise" ning "väärindamise" vahele ei saa võrdusmärki panna, sest sõna mõte jääb segaseks. Pärast õigekeelsussõnaraamatu ja ka selle kommenteeritud väljaande analüüsi jääb kõlama hoopis mõte, et sõna "väärindamine" kasutatakse ebamäärase jutu ajamiseks, et mitte välja öelda seda, mis on toimingu tegelik sisu. 
Kui soov on siiski delikaatse, kuid siiski veidi arusaadavama sõnakasutuse juurde jääda, võiks ehk kasutada väljendit "jahisaagi väärindamine lihaks, nahaks ja trofeeks"? Kuigi see kõlab sama umbmääraselt ja lollakalt! Mina jään ka edaspidi nülgima ja soolikaid laskma. Lõpetuseks video selle hooaja viimase kopra "väärindamisest". Filmima ajendas see, et alles hiljaaegu pärisid ühed üsna eakad jahimehed minusuguse algaja käest, et "mismoodi need kopranõred välja näevad ja kuidas neid eemaldada".
Video kommentaariks niipalju, et üsna sageli panen kopra rippu, kuid laua peal tundub tegutsemine isegi lihtsam.
Kommentaaridesse võib julgelt ja ausalt kirjutada, mida valesti tegime ja anda ideid, kuidas järgmine kord paremini ja/või lihtsamalt hakkama saada.
2017 kevadhooaja viimane kütitud kobras, kaalu 22kg.

Eelmine
Õhtune siiapüük
Järgmine
Pehmo

4 vastust

kõik oli super aga aga video oleks võinud olla aeglasem siis oleks näinud kõiki protsesse paremini!!!!! pets, 27. juuni 2017
Tubli töö. Isiklikult võtan samamoodi nahka.
Aga nugade osas soovitan kasutada väiksema teraga nuge, sellistega niikui teil, võib põtru nahastada. Nõre puhastan mina viimasena, siis kui lihakeha ära pandud, ei pea eraldi kindaid vahetama ja nuga pesema.

Edu Teile edaspidistes tegemistes!!!
Marko Olop , 24. aprill 2017
Võtan oma kopranahad kõik samuti laua peal.Külgede võtmisel panen jala kopra külje alla,et saaks nahka paremini pingutada.Ja nõre võtan kohe küljes ära ilma,et teda eelnevalt kopra küljest lahti lõikaksin.Naha hoian kopra all seni kuni soolikad välja lasen siis rippuma ja veega seest puhtaks.Aastas nahastan sedasi 20-30 kobrast. Enn, 24. aprill 2017
Ma ütlen sulle,Raimo, ära viska maksa koerale!See on kopra juures kõige maitsvam asi.Aga Kütijutud mulle meeldivad ja asjadest tulebki nende õigete nimedega rääkida.Eluaeg on siga tapetud ja verd on ikka välja lastud,mitte veretustatud.

Et su ind kütijuttude kirjutades ei vaibuks!
Jõudu soovides,Raivo
Raivo Mätlik, 24. aprill 2017

Lisa kommentaar

Email again: